Tina har bättre koll.
Allvarligt talat:
What's kön got to do with it? http://t.co/XvBAyRAvyx #offerkoftanärtrasig
— Fredrik Sandberg (@gendertruce) May 26, 2013
Tina har bättre koll.
Allvarligt talat:
En ledarskribent på Expressen ser detta men inte politikerna!! : Farlig borgfred om skolan http://t.co/zbi2uwI7mI …
— Peter Söderström (@Lararpeter) May 26, 2013
Senaste inlägg
Kategorier
Grundaren av min friskola är då man. Men han började också med yrkesskola inom transport och anläggning.
GillaGilla
Det finns många exempel på eldsjälar som drivit idéburen verksamhet – tyvärr verkar det vara ett utdöende släkte. Nu handlar det om enklare mekanismer.
Jag är verkligen trött på kundtänkandet. Om vi börjar se oss som försäljare och utbildning som en vara får det förödande konsekvenser för utbildningssystemet på lång sikt.
frågan är om det går att värja sig från den här dimensionen av mellanmänskliga transaktioner?
GillaGilla
Stigbjörn Ljunggren försökte redan på 90-talet i en debattartikel i Arbetet definiera precis alla livsval, inklusive kärlek och äktenskap, som köp och vinstmaximering. Men så är han också gammal reklamare.
Okontrollerat kundtänkande leder i längden till att man skapar ett öppet fält för hästhandlare och rena skojare. I början av 1900-talet var det till exempel på många håll möjligt för vem som helst som hade pengar till de rätta kostymerna och litet instrument att kalla sig läkare Under spanska sjukan fick miljoner människor sätta livet till för att inkompetenta ”doktorer” struntade i hälsoskyddsregler, gav felaktiga diagnoser och sålde bluffmediciner.
GillaGilla
Doktorer kan man ha till mycket:
GillaGilla
Det känns som du accepterat statlig skola kollektivt upphöjd ovan det vanliga egenintresset.
Bra tycker jag.
GillaGilla
The common good – jo det är en tanke jag vårdar.
GillaGilla