Jag är en usel kulturkonsument och trots att vi bor mitt i stan är det sällan som jag tar del av det generösa utbudet. Motvilligt blev jag meddragen på en konsert med Torsson och nu måste jag erkänna: Det var kul! Bandet svänger nuförtiden och sångaren är en stor scenpersonlighet. De har massor med hittar och en trogen publik som kan alla texter. Själv gillar jag sången om turisten
Jag är en turist – jag vill ha information
Jag har letat länge efter en attraktion
eller DKW-sången som väcker ljuva minnen av tidigt sextital
D-K-W
D-K-W
En Västtysk produkt, som var känslig för kyla o fukt.
D-K-W
D-K-W
En Västtysk produkt, tre cylindrar o oljelukt.

Mest skolnära är dock sången om Storskiftet
Jag tror det blir en skriftlig examination.
Så vill du sluta med din konversation.
Det blir troligen ett skriftligt förhör.
Så jag e tacksam om du låter bli och stör!Vill du prata med nån annan e du snäll?
Jag har så mycket och stå i just ikväll.
Jag måste repetera grammatik.
För vi ska översätta engelsk lyrik.
Vi har engelska i läxa och jag vill,
kunna mina saker så gott som utantill.
En högskolelärare är aldrig ledig. Examinationerna förföljer oss.
Torsson! Vad roligt!
De skulle jag kommit ihåg häromsistens, när jag försökte förklara att min järnbrist förorsakat mitt dåliga flås – jag kunde ju ha sjungit “Hos alla människor finns i blodet, en mycket liten cell. Det e en röd blodkropp, och dess uppgift e lite speciell. Den transporterar syre från lungorna till resten av vår kropp. Det finns miljarder av dom små kropparna i vårt blodomlopp”!
Då kanske sonen förstått lite bättre – nu trodde han nämligen ett bra tag att jag led av hjärnbrist …
Det var en ärligt menad missuppfattning – och det fanns väl inget som svarade emot den hypotesen…
Oj, vad jag svamlar – ja, du ser själv …
LikeLike
Jag funderar över hemligheten i Torssons poesi – tror att det är samma mystik som finns Jan Stemarks bilder.
Omöjligt att beskriva – omöjlig att värja sig från:
http://www.aftonbladet.se/kultur/stenmark/
LikeLike
Haha, den var sk*t-rolig! (Konstigt vad ilska ofta är rolig … är den roligare för oss i kulturer där den inte är tillåten? eller är ilske-humorn universell?)
Du har en poäng där … det är det alldeles vardagliga, som blir “twisted” på något vis … med texter som är alldeles precis. Nej, jag kan inte analysera det – och det räcker väl med att det är så himla roligt!
Jag har en Stenmark-favorit (en av många) som jag kommer att tänka på: Bild: ett sammanträde. “Den lilla, lilla busken i hörnet av parken /var nog min enda riktiga vän! / utbrast han plötsligt till allas förvåning, för att sedan bli en mussla igen.” Åt den skrattar jag gång på gång!
LikeLike