En bra utemiljö

Helgen har varit hektisk. Vår debattartikel utmanade starka krafter och många är både arga och besvikna på oss. De pedagoger som klagar på föräldrar har ofta ett gott uppsåt och ibland djupt frustrerade över brist på resurser.

Själv kan jag bli upprörd över att en del förskolegårdar är så ödsliga. Jag vet att det är nybyggda baracker och att överblicken är viktig – men ändå. Bilden av den kontrollerade barndomen blir väldigt tydlig – barn behöver få krypa undan och gömma sig.

   
 

About Editor

http://tystatankar.wordpress.com Twitter: @tystatankar Webmaster http://etenjournal.com Mail tystatankar( at )gmail.com http://pojkaktigorkester.wordpress.com/
This entry was posted in Förskola, Lärarutbildning, På spåret, Personligt, Utbildning, Värdegrund. Bookmark the permalink.

2 Responses to En bra utemiljö

  1. Katharina Andersson says:

    Ni utmanade dem som menar sig kunna tala å barnens vägnar. Det hade de inte väntat sig.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s