De storslaget reaktionära skoldebattörerna tror att tiden är mogen för att hämnas alla oförrätter som begåtts i demokratins namn under de senaste sextio åren. PISA-undersökningen ger den perfekta anledningen att dra vilka slutsatser som helst och vissa är mer grandiosa än andra. Från början var det den nya lärarutbildningen som stod i centrum för kritiken, snart nog utvidgades måltavlan till att omfatta kommunaliseringen av skolan och nu är det dags att ta nästa steg i hetskampanjen
Malin Lernfelt menar att skolans förfall inleddes på 60-talet. Det är en tidpunkt som sammanfaller med införandet av grundskolan och avskaffandet av agan.

Mats
Du måste fixa omröstningsapparaten.
Varför skall man skriva i en text i “other” när det ändå inte syns vad man skriver.
Jag skriver 1968. Det är en tidig symbol för det postmodernistiska flummet.
Två år efter detta sa min SYO att jag skulle bli förskollärare och min fru psykoterapeuten skulle bli tekniker.
Hade vi gjort som han sa så hade inte vår symbiotiska relation fungerat med kärlek och ömsesidig ömsesidighet 35 år. (resultat 3 fina avkommor)
Insikten om komplementära resurser och den sexuella selektionens stora gåta och evolutionära funktion ingår inte i “läroplanen”. Den bekämpas snarare med argumentet nivellering och formpressning.
Där har du den stora bristen men det svenska skolsystemet som ovillkorligen skall styras av socialkonstruktivister med ständig uppkoppling till :
http://www.avigsidan.com/avigsidan/pict/flosk18f.swf
PS! Det var dom nog som uppfann internet! Det måste vara så eftersom jag igår läste att det var en arg feminist på Aftonbladet som uppfann den integrerade kretsen!
DS
http://www.aftonbladet.se/nyheter/kolumnister/nataliakazmierska/article8237365.ab
LikeLike
Tack Anders! Jag vet inte om jag kan få dem synliga direkt?
Jag kommer år dem i redigeringsläget.
LikeLike
2006 1
1990 1
1968
Jag får göra det manuellt!
LikeLike
Var det inte Rita Hayworth som antingen uppfann eller åtminstone vidareutvecklade hålkorten till användbar nivå som tidiga datorer byggde på? Om du nu på död och pina ska leta internets urmoder.
LikeLike
Ärligt talat Morrica. Varför skall Rita Hayworth hålla på med något så tramsigt som hålkort.
Ja menar: Var det inte hon som uppfann kvinnan. Vad mer finns att begära.
LikeLike
Oj – Couldn´t see that coming!
Dom gör inte sådan kvinnor längre.
Tyvärr var hon väl en ganska trist skådis?
LikeLike
Jag kämpade för förbud mot aga på slutet av 70-talet.
Intressant att du gör kopplingen mellan agaförbud och kravlöshet. Det var ytterst förvånande när detta fenomen dök upp för vi kände oss väldig övertygade om att en ökad respekt för barn innebar en ökad möjlighet att ställa krav också. Jag känner mig fortfarande övertygad om detta.
I Haninge har de också tydligt visat att man kan värna de svagaste eleverna väldigt väl genom att sluta med curlingskolan. Besök gärna http://johankant.wordpress.com/ för mer information.
LikeLike
Intressant är att det var lärarna som ledde motståndet mot agaförbudet.
Och att det ansågs särskilt omöjligt i folkskolan. Arbetarklassens barn förstod inget annat.
Kanske var det sant?
Jag är inte redo för det budskapet.
LikeLike
Det känns inte så relevant att hänga ut några reaktionära lärare från typ tjugo år innan det blev förbjudet för föräldrar att aga sina barn. Det var en het debatt på slutet av sjuttiotalet med varma medkännande sjuksköterskor, präster och politiker som beklagade sig över vart samhället var på väg men då mötte jag inga lärare med den åsikten.
Den här agadebatten är det inte ett försök att blanda bort korten? 😉 Kanske känner du att du inte har så mycket på fötterna för att hävda kravlöshet som något positivt.
LikeLike
Kanske lite – men nog finns det ett mönster som är värt att notera. Klyftorna ökar och lösningen heter disciplin.
Vem är det som ska disciplineras?
LikeLike
Kravlöshet och eget arbete heter de stora bovarna till de ökade klyftorna.
LikeLike
EA (eget arbete) möter jag ofta i en väldigt ordnad form. Det självreglerande barnen gör sin egen planering och sätter upp egna mål (under stark övervakning från pedagog)
Ofta är det väldigt lugna klasser med hög arbetstakt och starkt fokus på att ligga långt fram. Tyvärr har läraren ett outsinligt förråd av blindkartor att bjuda de ivrigaste på så den där upplevelsen av att “nå fram” kommer inte uppnås.
Ur mitt perspektiv saknas den nödvändiga dialogen i de här klassrummet och mina associationer går till den gamla fabriken där tidsstudiemannen skapat organisationen.
LikeLike
Det är fascinerande hur ordnat tyst eget arbete har kunnat etablera sig så starkt samtidigt som kravlösheten har frodats.
Jag funderar på vilka principer skolor som lyckats med detta använder. Söndra och härska, eller är det någon morot kring att ändå få utmärka sig och vara unik som lockar.
Den miljö du beskriver ger de svaga otroliga möjligheter att drömma sig bort och inte lära sig något alls samtidigt som de mer studiemotiverade rasar fram utan konflikter och annat som kan skapa verklig förståelse.
LikeLike
Ibland kommer de här ögonblicken av samstämmighet helt oväntade – men det är lika kul varje gång!
LikeLike
Skärp dig Mats
Du blandar ihop ordning/ reda / ömsesidig respekt med disciplin.
Det första handlar om hänsyn det andra om översitteri.
Endast trögtänkta med dysfunktionellt perceptionssystem har svårt att hantera skillnaden.
Min fru säger att jag har ett högtrimmat överkänsligt perceptionssystem.
Det är därför som jag aldrig kan bli politiker.
Man kan ju bara ta livet av sig en gång i livet. Inte en gång per dygn.
LikeLike
Jag tänker att hela klassamhället är ett uttryck för det här översitteriet och att agan har varit ett sätt att legalisera fötrycket.
Läs gärna mer om agans ställning i den svenska skolan ur ett historiskt perspektiv:
http://fou.skolporten.com/art.aspx?id=a0A20000000DZZu&typ=art
Click to access HT_2007_2_292-298_larsson.pdf
LikeLike
Mats
Jag vill inte läsa om aga. Jag har aldrig tålt våld och destruktiv överordning.
Jag gillar motsatsen: Kreativ blomning – dvs sexuell selektion.
Och snälla människor som alltid tänker på andra och därför låter bli att störa i klassrummet.
Dvs ett självreglerade system av kollektiv insikt.
LikeLike
Jo – institutionaliserat våld är verkligen ett uttryck för ett sammanbrott.
Jag ser de nostalgiska ropen på ordning som ett uttryck för samma desperation. Makten orkar inte vara vänlig längre och bakom den leende masken finns det nakna förtrycket uttryckt genom tidig sortering.
LikeLike
Mats
Vet du varför jag är akustiker.
I grunden handlar det om att jag hatar våld.
Men skall man slippa våld så måste man lära sig två saker:
Ömsesidig respekt och de akustiska naturlagarna.
Ljudet från en position sprider sig via tryckvariationer in i andra människors perceptionscentral hjärnan. När man lärt sig detta håller man käft när man skall hålla käft.
Då behövs ingen Björklunds Disciplin.
Man skriver bara ordet “AKUSTIK” på svarta tavlan.
Sen blir det tyst. För alla elever är väl kloka och respektfulla gentemot sina medmänniskor.
Eller?
LikeLike
Nja – ditt sista antagande är nog ganska riskabelt.
Kanske är musiken ett rum av harmoni som följer sina egna lagar bortom moral och ideologi? Jag tänker att den här bilden av ordning går att härleda i historien til sfärernas harmoni. Det finns musik som skapar rum av vila och jag ser lockelsen i att vilja leva i de här miljöerna.
Den ömsesidiga respekten tror jag är svår att uppnå – delvis för att vi har olika behov av tystnad. Dessutom tror jag att det finns rivaliserande teorier om lärande. Hur viktigt är samtalet som grund för självreflektionen?
LikeLike
Dom som inte är som mig är dom som jag upplever som postmodernister.
Dom pratar och svamlar och stör – men säger ändå inget vettigt.
Det började redan i mellanstadiet och dom håller fortfarande på.
LikeLike
Jag tänker att ordning är ett onaturligt tillstånd. Naturen är kaotisk och våra försök att hitta någon form av mönster eller rationalitet är ofta ganska patetiska konstruktioner.
Postmodernisterna försöker väl leva i de här upplösta strukturerna och det går att beskriva ungefär som en marknad. Du vet inte ditt värde förrän en kund visar sig beredd att betala för din tjänst. Allt flyter och ingenting är varaktigt.
Vår längtan efter kontinuitet och eviga värden är djupt mänsklig och jag tänker att religionen är det yttersta uttrycket för de här försöken att skapa en meningsfull inramning åt våra små liv.
Postmodernisterna ligger nära absurdismen. Två pladdrande idioter sitter på en bänk och väntar på någon som inte kommer.
De kanske inte har rätt – men jag kan inte komma på vad de är som de inte har förstått?
LikeLike
Dom pratar om jämställdhet mellan könen.
Vore det någon jäkla ordning så skulle man istället fokusera på ojämställdheten mellan tänkare och svamlare.
Tyvärr är det lite mer genetiskt komplext. Skillnaden mellan män och kvinnor syns relativt tydligt på utsidan. (det finns svåra gränsfall)
Men skall man klassificera skillnaden mellan tänkare och svamlare så krävs en jäkla massa dyra magnetresonanskameror.
Det är väl därför som man fokuserar på genus istället för personlighet och dipolära parbildningar.
LikeLike
Jag skulle nog säga att det genuspolitiska likhetsfeministiska projektet inte är postmodernistiskt.
I stället är det ett utslag av modernism och social ingenjörskonst – det vill säga att ideologin har blivit viktigare än naturen och att vi med tillräckligt sofistikerade metoder kan vända floder och skapa en “ny” människa.
Postmodernismen är mer kaosorienterad och amoralisk. Jag tror att du är smygpostmodernist.
LikeLike
Jag förstår inte vad i debattartikeln som retade dig så Mats? Förstår inte heller vad aga har med saken att göra? Jag gick i skolan på sextio och sjuttiotalen. Det fanns ingen aga i finska skolor på den tiden. Var det annorlunda här? Jag håller inte heller med om bilden av tvång och kadaverdisciplin som motvikt till flumskolan. Det är eleverna som klagar på bristande arbetsro och stökighet. Lärarna värderar konsekvent miljön i klassrummet som lugnare än eleverna. Tycker inte du att det är vår plikt att se till att eleverna har en rimlig arbetsmiljö och möjlighet att må bra och arbeta i skolan? Min högstadieerfarenhet är att det kräver disciplin. Men visar man tydligt vad som gäller under de första månaderna är det lugnt och trivsamt resten av tiden.
Jag håller för övrigt med Malin Lernfeldt om att curlandet är ett av skolans stora problem. När någon har ett underkänt betyg är det ett offer som ska tas om hand. Alla vuxna springer runt som skållade råttor. Men till syvende och sist är det en enda persons arbete som är avgörande för framgång – elevens. Och ju mera alla vuxna arbetar och vevar på desto mer passiv blir eleven. Även den som är ett offer mår bättre av att behandlas som ett kompetent subjekt än som någon som ska klappas på huvudet och tas om hand.
LikeLike
Det som retar mig är tron på att hämta lösningen på framtidens problem ur det förflutna. Det riskerar att bli historielöst och de metoderna som fungerade då har ingen självklar bärighet idag eftersom samhället har förändrats och utmaningarna är annorlunda.
När det gäller ordning håller jag med. Det är ingen ideologisk fråga och har inte med höger/vänster att göra. Nu försöker reaktionärer göra det till en del av kritiken mot sosseskolan och allmän normupplösning – jo det retar mig att Jan Björklund har lyckats med den här polariseringen och demoniseringen av skolväsendet. Jag känner ingen som försvarar oordning och de läroplaner han kritiserar genomfördes av borgerliga regeringar
När det gäller curlingbarnen är det komplicerat. Vi har retoriken om “det kompetenta barnet” som ska kunna lösa alla problem själva och organisera sitt liv som autonom varelse. Samtidigt har vi en skola som utger sig för att ta totalansvar för barnens skolresultat och lärare som ser barnens misslyckanden som sina egna.
Vi behöver gräva i uttrycket “likvärdiga förutsättningar”.
På högskolenivå blir det här extra plågsamt och många studenter springer hårt in i väggen när de upptäcker att vi menar allvar med eget ansvar. Samtidigt läser jag om låga krav och de flesta debattörer tycks veta precis hur enkelt det är att ta sig igenom en lärarutbildning. Jag tror inte att de 60 studenterna som gör sin första omtenta på lördag håller med.
De flesta kämpar hårt för att bli bra lärare och jag är grundligt trött på de här svepande eländesbeskrivningarna och jag är djupt misstänksam mot ytliga lösningsförslag som t.ex. lärarlegitimation.
LikeLike
Curlingmentaliteten är ett resultat av socialdemokratiska minoritetsregeringar där vpk fick inflytande på ett område “som inte betydde något”.
LikeLike
Jag tror inte att de danska upphovsmännen till uttrycket håller med dig . Det är ett internationellt fenomen.
LikeLike
Internationellt fenomen absolut, mycket påtagligt även i exempelvis USA. Det är dock samma slags samhällsyn som passar på inom skolans område när andra tycker annat är viktigare.
LikeLike
Omsorgskulturen är dominerande i den svenska skolan, och det överskuggar ibland andra områden på ett olyckligt vis.
LikeLike
Den mytologiska debatten fortsätter.
Det som är avgörande föra att skolan tappar i PISA har att göra med att varken huvudmän eller skola har någon som hellst aning om var de befinner sig. Alltså noll koll på resultatet av det de håller på med. Kan sammanfattas med resultatanalys och resultatstyrning i skolan är lika med nada!
Läs gärna min kommentarer på min blogg
http://pluraword.blogspot.com/2010/12/stukad-sjalvbild.html#comments
http://pluraword.blogspot.com/2010/12/antligen.html
LikeLike
Den mytologiska debatten fortsätter!
Problemet med ligger i att skolan avsaknar resultatstyrning!
Läs gärna http://pluraword.blogspot.com/2010/12/antligen.html
LikeLike
Jag säger bara ett: problemet är avsaknad av resultatstyrning!
LikeLike
Jag är nog djupt reaktionär i detta fall. Här har det varit en långvarig utveckling åt fel håll. Alla elever ska ha rätt till ansvar för att de lär sig det de behöver. Anti kunskapskulturen måste stoppas.
LikeLike
“Alla elever ska ha rätt till ansvar för att de lär sig det de behöver” är kanske något även Mats kan hålla med om trots sina rallarsvingar. 😉
http://bombadill.blogspot.com/2010/12/curlingskolan.html
LikeLike
Aga brukade beskrivas som att ta ansvar för sina handlingar – brott och straff.
På samma sätt är det säkert effektivt med tidig sortering. Brukar du inte allvar i lågstadiet påverkar det hela din framtid.
Vadå rallarsvingar? Jag?
LikeLike
Förfall? Tja kan det vara när det gäller PISA att skolan inte har någon som helst resultatstyrning?
LikeLike
Uppmärksammade ni att en av de få framgångarna i PISA den här gången var att svenska elever nu upplever arbetsro och ordning på genomsnittlig OECD-nivå och inte under som tidigare? Men troligen har dessa elever inte upplevt det genom hela sin skoltid – men om det är sant, att det är lugnare nu än för tre år sedan, så kanske de som går i tidigare år nu kommer att kunna uppvisa bättre resultat även kunskapsmässigt i PISA 12 och 15… För självklart har ordning och reda i klassrummet en positiv effekt på elevernas kunskaper!
LikeLike
Ahhhh – äntligen börjar lärarutbildningen 2001 ge resultat!!!!
LikeLike
Hur är det Plura – har du bra metoder för att mäta trivsel?
LikeLike
Ordning och reda JA!
Men var är resultatstyrningen?
LikeLike
Pingback: These children that you spit on | Björn – om skola och utbildning
Nu har jag lyckats få till ett blogginlägg i denna fråga och Mats brukar vara snäll och låta mig göra reklam. Det här inlägget är ett sätt att minska polariseringen i denna fråga. Det är kreativt med slagväxlingen men också väldigt bra när vi hittar konsensus inom skolans värld. Hoppas ni vill läsa mitt inlägg “Ansvar gör att man ställer krav”
LikeLike