Jag nickar igenkännande och är lite stolt över att ha bidragit till dinosaurievisskatten – här i lokal tolkning:
Varför är pojkar ofta intresserade av dinosaurier?
Margareta Rönnberg förklarar:https://t.co/lLZ4rr3FOc#förskolan— Mats Olsson (@tystatankar) February 6, 2017
Jag nickar igenkännande och är lite stolt över att ha bidragit till dinosaurievisskatten – här i lokal tolkning:
Ola Andersson om ”Banta med Demis Ro… | |
Magnus om Berlin 2019 – 2 | |
Mats om En dag på Caroli city –… | |
Martin om En dag på Caroli city –… | |
Anonym om Jag är väldigt förtjust i… | |
Mats om Jag är väldigt förtjust i… | |
Sirkka Ivakko om Jag är väldigt förtjust i… | |
Nanaz Fassih om Att tala MED föräldrar –… | |
Mats om Erotisk jazz | |
Magnus om Erotisk jazz | |
Mats om Är detta världens roligaste… | |
Anonym om Är detta världens roligaste… | |
Jonas om Den glömda frågan | |
Magnus om Vem får skämta om vad? | |
Mats om Ett konstigt land |
På nyårsafton i år berättade jag för på festen medverkande damer (alla födda 1956) mina starka barndomsminnen av att med cykeln återkommande sladda i lerpölar och till och med kliva av cykeln och tillsammans med pojkkompisarna mäta upp vilken av oss som hade skapat den längsta
lerspruten. (Hur vi kom in i dessa samtal minns jag inte)
Det fick mina kvinnliga vänner att fördjupa sig i sina barndomsminnen och gemensamt inse att pojkar tydligen kommer från en annan planet än flickor.
GillaGillad av 1 person
Tack för den inspirerande länken till Margaretas text om dinosaurier. Min pojke är tre år och älskar dinosaurier. Jag minns att jag var intresserad men inte så intresserad av dinosaurier. I slutet av sextiotalet fanns det inte lika mycket böcker och plastdjur som idag.
GillaGilla