Sysslar @lararnas medlemmar med #läreri eller #pedagogik ?
(Ords betydelse förändras)#afklinköping16 pic.twitter.com/xhyhMAKa3F— Mats Olsson (@tystatankar) September 29, 2016
Bloggstatistik
- 1 319 729 hits
Senaste kommentarer
LARZ GUSTAFSSON om Hötorgskonst och banal na… LARZ GUSTAFSSON om Hötorgskonst och banal na… Mats om Hångelmanifestation – By… Lennart Palm om Hångelmanifestation – By… Mattias Besell om Sanningens minut Otto von Plös om Vad var det som hände? Anonym om Att hämta kraft i det pri… Anders Björklund om ”Skamvrån gjorde oss til… Ola Andersson om ”Banta med Demis Ro… Magnus om Berlin 2019 – 2 Mats om En dag på Caroli city –… Martin om En dag på Caroli city –… Anonym om Jag är väldigt förtjust i… Mats om Jag är väldigt förtjust i… Sirkka Ivakko om Jag är väldigt förtjust i… -
Senaste inläggen
- Sprickdalen bakom Sten huvud
- Tre dagar
- Jag har inte saknat mitt jobb…
- Grafitti i Hangaren
- När forskarna försöker styra debatten
- Leva – och låta leva!
- Hallsbergs stenar!
- Art versus nature?
- Drönartillvaron
- Ikoniska barnskivor #14
- Ikoniska barnskivor #13
- Ikoniska barnskivor #12
- Ikoniska barnskivor #11
- Ikoniska barnskivor #10
- Ikoniska barnskivor #9
- Ikoniska barnskivor #8
- Ikoniska barnskivor #7
- Ikoniska barnskivor #6
- Ikoniska barnskivor#5
- Ikoniska barnskivor #4
- Ikoniska barnskivor #3
- Ikoniska barnskivor #2
- Ikoniska barnskivor #1
- Sprickdalen väster om Stenshuvud
- Mitt liv som elkund
- Varför vill jag inte kallas fröken?
- Efter Pedagogiska magasinet
- Det saknas inte goda råd
- Vart tog artiklarna från Lärarförbundets tidningar vägen?
- I förvirringens tid
- Svordomar i förskolan?
- Att hämta kraft i det privata
- Jag är väldigt förtjust i midsommardans
- Kultbandets årliga kultspelning!
- Lite statistik
- Berlin 2019 – 2
- Berlin 2019
- Att tala MED föräldrar – inte OM!
- Ojdå!
- Orkestern som vägrar att dö
- De dolda strukturernas begränsade inflytande
- Jag har nästan gett upp debatten om skolan och genus
- Denna valrörelse…
- Människan och naturen
- En kväll när stearinljuset inte fladdrar
- Loppmarknadssommar
- Fridolin presenterar den nya läroplanen
- Den glömda frågan
- Årets söktal
- Berlin, extra allt
Twitter
- RT @dahbjo: Vad håller vi på med? svt.se/nyheter/vetens… 1 week ago
- RT @EmmaLeijnse: Ok, en fråga till #boktwitter Om man ska ha bokcirkel där far/morföräldrar läser ihop med sina barnbarn i bokslukaråldern… 2 weeks ago
- RT @asaplsnr: Om ni minns. Vi bråkade om det här med att outsourca Lärarförbundets journalistisk för några år sedan. LF sa att kvaliteten s… 3 weeks ago
- ”Vi vill mest se till att du har koll på detaljer…” Detta kan vara det mest korkade utskick jag fått! @hbomax https://t.co/7qPgTFfwic 1 month ago
- Jag tänker på alla diskussioner inom lärarutbildningen om kritiskt tänkande. Det blir ju så komplicerat att inte ve… twitter.com/i/web/status/1… 1 month ago
Meta
Jag förstår nog vad de menar. Men är inte Pedagoger är ett såsigt ord som dimmar föreställningen om vad som skall pågå. Skulle jag vara lärare så skulle jag föredra en yrkesbeskrivning som talar om att det är jag som skall lära barnen KUNSKAPER.
GillaGilla
Kanske det – ur förskolan har vi en komplicerad bild av kunskapsbegreppet och vad det innebär att vara människa.
Vi talar hellre om att utveckla förmågor än att förmedla kunskaper.
GillaGilla
Pedagogik är ju läran om lärandet. Då skulle en pedagog lära ut lärandet, alltså studieteknik. Men det är knappas de lärare ägnar sig åt. Dessutom är juridiken klar över att det heter lärare och förskollärare och inget annat. Så vad är problemet Mats?
GillaGilla
Jag tycker inte skollagen är så klar. Rätten att bedriva undervisning är inte så lätt att tolka. LR försöker hävda rätten att utestänga andra grupper.
Det kanske funkar med ett mycket förenklat undervisningsbegrepp – jag är mer intresserad av lärande.
http://www.lararnasnyheter.se/forskolan/2016/09/14/vem-ska-utbilda-vem
GillaGilla
Vad är det för mentala barriärer du och andra i förskolan har kring begreppet undervisning? Vad är problemet med en målstyrd process för lärande? För mig är skollagen glasklar. Problemet är väl i vanlig ordning att kunskapen är för låg både i akademin som de som dagligen ska genomföra den samhälleliga uppdraget. En ordboksvandring ger definitionen: förmedling av kunskaper i organiserad form och på systematiskt sätt.
Med andra ord: Se till att inom ramen för förskolan bygga lek eller annan form av lärande i någon form av organiserad form på ett systematiskt sätt.
GillaGilla
Du har ett väldigt oproblematiskt förhållande till order ”förmedling” – det har inte jag.
GillaGilla
Har förstått att akademin har problem med det ord tråkigt nog. Ungefär som ordet normkritik.
GillaGilla