Det finns ingen anledning att svartmåla pojkarnas skolprestationer

Kolla siffrorna och cirkeldiagrammen.

Tack för tipset Dan Åkerlund!

5 thoughts on “Det finns ingen anledning att svartmåla pojkarnas skolprestationer

  1. Nu vet vi var de med F i matematik tar vägen sen. De blir statistikansvariga journalister. Just bristande kunskaper i naturvetenskap och statistik är tyvärr ett stående inslag i dagens media.
    Läste följande igår. En Expressenartikel om tillsatser i godis. Ungefär: “Gelatin är en slakteribiprodukt som oftast kommer från svinsvål, men kan också komma från gris.”

    Like

  2. Vad skulle tidningarna kunna fyllas med för intressant om journalister kunde skilja på sant och falskt och hade en känsla för måtta?

    Iofs finns det sådant som är sant och intressant som inte står i tidningarna, men det är sådant som journalister inte gillar att skriva om.

    Like

    • Jag är en inbiten medieromantiker – men när det gäller TT är jag lite uppgiven. När de spridit en lögn över landet lever den sitt eget liv.

      Även som diagram.

      Like

Leave a comment