Memory from Berlin

The say it’s common that men in early childcare have artistic skills and I think it’s true. I met Tim in Berlin and he sent me this masterpiece:

This could be a part of the discussion on masculinity, but I do prefer a more personal interpretation.

Tim is not an asshole.

9 thoughts on “Memory from Berlin

    • Seriously – men are allowed to joke about themselves. But it takes some courrage to do it in mixed areas.

      (The swedish experience)

      I do not dare to make a similar poll on women…

      Like

      • Jag minns redan när jag var ett litet barn att jag kunde se en stor skillnad på orättvissor mellan kvinnor och män. Så mycket skit kvinnor får. Kvinnor ska städa. Kvinnor ska laga mat. Kvinnor ska föda barn. Kvinnor ska ta hand om barnen. Det är sällan jag ser, hör där män gör dessa saker. 
        Det räcker med så myyyyyycket liiiiidande kvinnor har varje jä… månad. Såååååå myyyyycket smäääärta så man har nästan lust att ta självm.. haha lite överdrivet men ibland har man faktiskt lust att göra det. Och tänk dig när vi ska föda barn. Tusen gånger mer smärta. Men den biten kan män inte hjälpa, det är ju inte mäns eller kvinnors fel. Det är bara så. Men att kvinnor ska bli mindre respekterade genom kränkning och mindre lön är så oacceptabelt. Jag känner en del familjen som deras pappa har makt i familjen för att han är en jä.. man. Allt mannen säger ska hända. Jag blir så arg på det här. 
        Jag menar inte att alla män är så. Absolut inte! Det finns även män som hjälper och respekterar kvinnor osv. Men det är inte många av dem. 
        Man kanske kan säga att jag är en feminist. Och med det menar jag att jag vill höja kvinnors status i samhället. Jag menar inte att kvinnor ska ha högre status, eller lägre än män utan att de ska ha lika hög status. 

        Like

  1. Det är ju ändå jättebra här i sverige jemfört med hur det är i tex saudiarabien, iran osv… 
    Tex i saudiarabien skulle en man aldrig sitta på en bil och en kvinna kör bilen. Det hade aldrig hänt. Män slår kvinnor, slår sina barn. Jag blir så aaaaaarggggg :@@@@@@@ 
    Vem fa. Tror de att de är. De tror de är någon. 

    Like

  2. Jag studerar till förskollärare. Jag blev så förvånad när jag hörde från en lärare (kanske från dig?) att förr var det bara 4% som var män och jobbade på förskola, och att det fortfarande är så!!! :O helt sjukt att det inte har ökat. Vad tror du det beror på?

    Tex det har hänt att jag har pratat med några killar om vilken högskoleutbildning de ska välja, de visste inte vad de ville läsa. Så jag tipsade de om förskolllärarutbildningen. Jag säger till de gå där och vet du vad de sa: nej det är ett bögigt yrke. Det var det dummaste man hört.. Kanske män inte väljer att jobba på förskola för att de vill ha ett mer jämställd arbetsplats med lika många männ och kvinnor…

    Like

Leave a comment