Kristina Alexandersson fotograferar figurer från Star Wars. Följ henne på Flickr! Idag finns det 894 bilder och de blir allt mer intressanta.
Mitt förhållande till stormtroopers är ganska vagt – men det finns något ömsint i den här bilden som berör mig. De väntar på något viktigt. Jag vet bara inte vad?
Jag och Morrica diskuterar min tolkning. I grunden säger en tolkning mer om den tolkande än om bilden. Antagligen är jag fångad i associationerna till det här frusna ögonblicket. Min storebror och jag står på Färmsholmen och tittar på bärplansbåten Sirena som rusar fram över fjärden mot Finland. Jag förstod att framtiden tillhörde de snabba och blanka – efter en halv minut kom lite skvalpiga svallvågorna in mot vår lilla strand. De liknade inte de stora båtarnas dyningar.


Hur vet du att de är män? De har rustning och hjälm!
LikeLike
Jag vet ingenting – och bryr mig väldigt lite om det eventuella sakinnehållet.
Så vitt jag vet är det bara plastbitar?
LikeLike
Min grundidé är att vi använder konsten till att förtydliga våra inre bilder – verkligheten (eller den officiella fiktionen) är gravt ointressant (så länge jag inte hävdar någon allmän giltighet).
LikeLike
Ah, jag förstår. Det förklarar frågetecknet.
LikeLike
Frågetecknet är mitt bästa tecken!
LikeLike
Ett gott val. Själv är jag svag för semikolon
LikeLike
Jag uppdaterade – se ovan!
LikeLike
När jag läste litteraturvetenskap 1975 var det ofta en jakt på den bästa och mest konsistenta tolkningen av mästerverken. det fanns liksopm en mening som vi med hjälp av bildning kunde avtäcka.
Det känns som en väldigt avlägsen tanke!
LikeLike
Sjuttiotalet var ett intressant årtionde. Världen innan och världen efter är två skilda platser, och jag tror din upplevlese av litteraturtolkning var en del av försöken att bevara det som varit, förankra det i evigheten, fåfänga försök att förhindra förgängligheten.
LikeLike
Det fanns också en uppgörelse med den här traditionen av biografiska och närläsande ansatser.
Hermeneutiken knackade på dörren.
LikeLike
Sjuttiotalet var nerlusat med uppgörelser med både det ena och det andra. Punken var befriande rakt på sak i sin approach, andra var luddigare. Svallvågorna slår fortfarande mot stranden.
LikeLike
Jag är glad så länge det finns en strand.
LikeLike