Går det att som vit förstå hur det är att vara mörk invandrare ? Jag läser Mona Masris text om Ruben Östlunds film Play och blir bekymrad:
Och varför känner jag mig besvärlig som skriver detta? Är det jag som är känslig? Det tror jag inte. Jag har själv blivit hotad till livet, min adress har cirkulerat på högerextrema sajter och jag har fått brev med detaljer om hur jag ska straffvåldtas för att sedan hängas i ett träd som man brukade hänga slavar. Priset för att vara en kvinna med annan etnisk bakgrund än svensk som syns och hörs. Men jag fortsätter ändå. Även om det är obehagligt så bekräftar varenda mejl att jag behövs.
Att vara icke-vit är att alltid veta att man av världen anses underlägsen. Som barn var jag den fula systern. Min mamma har blå ögon, min syster gröna medan mina är bruna. Jag var den mörka av oss, alltså den fula.
Går det att förstå hur det är att vara kvinna och lida av patriarkatet utan att ha varit prostituerad? Jag läser Rakel Chukris text om SCUM-manifestet och blir bekymrad. Är detta verkligen ett försök att nyansera debatten?
I det vidunderliga förordet till den svenska översättningen av ”Scum-manifestet” skriver Sara Stridsberg: ”Valerie våldtogs av sin pappa när hon var liten. Valerie levde under stora delar av sitt liv som prostituerad. Det som sägs om patriarkatet från den platsen är det enda som är värt att veta om patriarkatet”.
När jag såg pjäsen i veckan sa kvinnan bredvid mig att det nog är dags att hitta nya texter. Hon har förmodligen rätt. I pjäsen på Turteatern säger Andrea Edwards peppande att akt ett snart är slut. ”Akt två är resten av era liv”. Jag kan inte låta bli att tänka på vilket slags manifest som vår tids Valerie Solanas hade skrivit idag. Ett traffickingoffer som har sålt sex på Aquakul, på pizzerior, ute i radhusidyllerna, på Triangeln. En av alla Lilja4-Ever som lever nära oss. Vilken bild har hon av svenska män? Hur ser det flämtande svarta hålet av kvinnohat ut just här och nu? Något säger mig att alla inte vill veta svaret på den frågan.
Går det att förstå vad det innebär att ha varit utsatt för sexuellt våld utan att ha blivit våldtagen. Ann Heberlein tycks hävda motsatsen i en gåtfull kritik av #prataomdet. Jag är osäker på vad som är kärnan i hennes budskap men förstår att hon har djupa kunskaper om något som vi andra inte tycks ha en aning om.
Här, precis här, finns mitt största problem med kampanjen – att allt som känns pinsamt, obekvämt eller bara dåligt tolkas som övergrepp och jämställs med våldtäkt. Det är, måste jag säga, kränkande mot alla de kvinnor som i likhet med mig själv blivit våldtagna. Skillnaden mellan att vakna av att mannen man gått hem med och haft sex med under natten smeker ens kön och att bli fasthållen, tvingad, utsatt för våld och brutalt penetrerad är enorm. Den skillnaden tror jag ändå att vi måste respektera. Alla katter är inte grå.
De här tre texterna tar utgångspunkt i någon form av autenticitet. Därför blir läsningen också moralisk. Om vi ifrågasätter budskapet ifrågasätter vi också avsändarens erfarenheter och avsikter.
Detta är inte texter som inbjuder till dialog. Gränsen mellan bekännelselitteratur och debattartikel suddas ut. Jag vet inte om det är bra.
P.S. Ann Heberleins text är svårtolkad och inbjuder till missförstånd. Den kan vara ett skämt liksom hennes ambition att skriva SCUM 2.0.
Uppdatering
Susanna Alakoski flyttar nedre gränsen för den den språkliga nivån på Kristianstadbladets kultursida. Pär Ström (mr Töntström) begriper mindre om teater än en apa och underliga insinuanta frågor staplas.
Motståndsfjantarna sa sig reagera mot själva våldet i ”SCUM-manifestet”, inte mot att det riktas mot män. Logiskt, annars skulle de väl också protesterat mot annat våld riktat mot män (krig, gatuvåld). Breiviks sinnessjuka manifest, var höll M-fanbärarna och Mr. Töntström hus?
Jag ser inte sambandet mellan Breiviks manifest och Turteaterns uppsättning. Vad försöker Alakoski säga?

Laleh älskar i vart fall sin stora hjälte.
Sin döda pappa.
Själv gillar jag kvinnor som klarar av att se helheten och sig själva i helheten.
LikeLike
Det var en rörande berättelse. Verkligen stark.
LikeLike
Jag själv måste med jämna mellanrum fly ut från den slutna psykkliniken avd “Kulturjournalistiken”.
Det är när det börjar att gunga under fötterna och tankarna snurrar:
Är det jag eller alla andra som är galen?
LikeLike
Om du kan förstå vad jag menar?
Dom är ju tom anonyma nu för tiden.
http://www.kristianstadsbladet.se/kultur/article1584711/Scum-med-sprangkraft.html
PS! Nätet är inte så bra egentligen. Det fungerar i stort som en sökmotor efter galenskap. Är man av känslig natur så får man för sig att snart allt är GALET.
LikeLike
Oj – det var en ny vinkel! Men i den här överhettade debatten är nog allt möjligt. Tack för tipset.
LikeLike
Ville bara meddela att artikeln numera är
avanonymiserad.
Författaren: Susanna Alakoski.
Läs den gärna igen och studera lämpligen det “kärleksfulla” språkbruket.
Vart är vi egentligen på väg?
LikeLike
Jag vet inte varför Pär Ström väcker så starka känslor. Nu återkommer uttrycket “tugga fradga” i två texter.
Alakoskis text antyder att män i logikens namn bör ta avstånd från en del andra former av våld:
“Motståndsfjantarna sa sig reagera mot själva våldet i ”SCUM-manifestet”, inte mot att det riktas mot män. Logiskt, annars skulle de väl också protesterat mot annat våld riktat mot män (krig, gatuvåld). Breiviks sinnessjuka manifest, var höll M-fanbärarna och Mr. Töntström hus?”
Jag vet inte om hon skojar, men nog är parallellen långsökt? Den dagen någon gör en pjäs av Breiviks manifest lär vi nog få se på protester.
LikeLike
Jag säger det igen.
Vad har egentligen filmer och teater skapade av män behandlat under det senaste århundradet.
Har jag missuppfattat det hela:
Men handlar det inte om hur det goda i mannen skall kunna besegra det onda i mannen.
I logikens namn. Borde då inte kvinnlig teater behandla det onda (brister) – hos kvinnan.
Vad gör kvinnor för fel när de är med och skapar det onda.
LikeLike
Jag vet inte om ondskan i första hand har beskrivits i genuspolitiska termer inom filmen? Under film noir perioden dök den lömska kvinnan och var ett orosmoment i en värld där kvinnorna tidigare hade varit notoriskt söta, glada och goda.
Det finns få kvinnliga superbovar och jag vet inte om det är ett uttryck för förakt eller respekt.
Men det är nog så att det finns tillräckligt många utmaningar att bekämpa verklig och fiktiv ondska utan att behöva kvotera in kvinnor?
Medea dödar sina barn för att straffa Jason. Men det är bara en pjäs – inte en instruktionsbok för skilsmässor!
LikeLike