Rätten att sjunga

Jag minns debatten som utbröt när Lena Nyman släppte en skiva med dikttolkningar 1976. Inflytelserika kritiker menade att skådespelerskan inte kunde sjunga och det var en del riktigt elaka påhopp i huvudstadspressen.

Tolkningen är fortfarande fantastisk och saknaden efter Lena Nyman stor.

4 thoughts on “Rätten att sjunga

  1. Ja, hon var speciell den där lilla stora människan och hennes röst.

    Fast jag tycker en av de bättre sånger är från Hasse&Tage revyn, “Vad har du i fickan Jan”. Där kommer hennes busighet till sin rätt.

    Like

  2. Läste hon inte in dikter också (utan att sjunga alltså)? Har ett vagt minne av att ha hört ¨hennes helt obetalbara version av Karin Boyes “Jag hoppar att du inte alls har det bra…” Hennes röst var speciell, men “inte kunna sjunga”?

    Hennes talröst står sig också i Stadslollan:

    Like

    • Tack – i den sketchen kommer hon verkligen till sin rätt!

      Jag försöker hitta debatten om Boyeskivan på nätet – det var ganska otäcka påhopp på en kvinna som gick utanför sin tilldelade roll.

      Like

Leave a comment