Länk till Sydsvenskan
I Malmö är vi vana vid att kalla rektor vid förnamn. Jag hoppas Stefan Bengtsson kommer att uppskatta det.
Intervjun med de två slutkandidaterna finns inte på nätet.
Styrelsens ordförande verkar vara mycket nöjd:
Eva Ollén Östling säger att Stefan Bengtsson företräder just det som styrelsen önskade.
– Han är van att arbeta utåtriktat och har en mycket stark forskningsbakgrund.
Bengtsson förväntas bli mer säljande för Malmö Högskola.
– Visa vad vi kan, säger Eva Östling Ollén.
Det blir säkert spännande. Nu går vi vidare.
Andreas Ekström trodde på motkandidaten:
Vad vet han som inte vi vet?
Ingenting, jag hade nog mest bara… fel. 🙂 (Men jag har hört så mycket positivt om Eva Åkesson, inte minst från Högskoleverket och från departementshåll, att jag nog trodde mer på henne…)
LikeLike
För oss som befinner oss utanför processen är alla rykten intressanta. Jag trodde du hade västkustskvaller om Stefan…
LikeLike
När det gäller skvaller från västkusten är det bara av det positiva slaget. En oerhört kompetent och lyssnande ledare. Chalmers kommer att sakna honom.
LikeLike
Tack!
Det låter bra.
LikeLike
Tur att han kom från Chalmers då kan ni i alla fall veta att det inte är någon lärarnegativ person som Blossing. Det är inget framgångsrecept för forskningen eller lärarutbildningen att skjuta på sina egna trupper: http://bombadill.blogspot.com/2011/01/skolforskares-attityd-till-larare.html
LikeLike