Jag gillar museum med fri entre. När vi kommer till Tate Britain är det en kö av småbarnsföräldrar som vill att deras barn ska få vara med på konstworkshop.
Efter en timme fylls huset av uniformsklädda skolbarn som tecknar av mästerverk.
Jag hänger på en guidad grupp danska studenter och ser Turners verk med nya ögon.
Mäktigast är de två jaktplanen som fyller rummen med kraft och skönhet.
Utanför museet ligger den plats varifrån fångarna skickades till Australien på 1800-talet. Det här imperiet har mycket att berätta.
håller helt med. Museer ska vara öppna och välkomnande. Ställen man kan slinka in till när man har en halv timme extra, inte bara sådant som ska betas av med barnaskaran en gång om året.
LikeLike
Sant så sant. Ingen entré river ner en av de murar som finns mellan ‘fin’ kultur och gemene man.
LikeLike
Nästa vecka får jag en timme över med mina elever i stan och då tänker jag slinka in på Stadsmuseet i Stockholm som fortfarande har fri entré. 🙂
LikeLike
De fria entréerna vi hade ett tag var en sanning med modifikation. På flera ställen kostade det att gå in på de specialutställningar som fanns samtidigt i delar av lokalerna, t ex på Moderna i Sthlm. Men de permanenta samlingarna var förstås fria. Alltid något.
LikeLike
Jo så är det i England också. Det finns nya specialutställningar som kostar en hel del. För mig räcker de fasta utställningarna långt.
Just nu är det en hyllad Gauginutställning som folk köar för:
http://www.viewlondon.co.uk/whatson/gauguin-exhibition-london-article-8667.html
LikeLike