Nästa vecka är jag på resa. Min kamrat Mikael har lockat med mig till Newcastle och jag ska delta i en International conference week där lärare från olika länder möter studenter i olika former av workshops. Kroppen är annars ingen stor vän av förflyttningar och jag känner en viss oro inför att undervisa på engelska.
Staden verkar vara spännande och har nog en del likheter med Malmö. En film som jämför Newcastles och Stockholms uteliv är en stor succé på Youtube med miljoner visningar. Jag förstår inte riktigt varför.
Restips mottages tacksamt!
Oj! Vilken vetenskaplig sammanställning.
LikeLike
Som turist är man ganska utlämnad till vaga källor.
LikeLike
Förstår du inte varför? Det är ju helt uppenbart. I Newscastle vet dom hur man festar. I Stockholm verkar det bara vara svensktoppsmusik och en massa ensamma fjortisar.
Kanske bäst du tar med dig knogjärn och samarin.
LikeLike
Tack för tipset! Jag läser kommentarerna på Youtube och de flesta verkar föredra Stockholm.
Det är nog bara att inse att Stureplanståget har gått för mig.
LikeLike
Ett av min ungdoms största ögonblick var när jag som 18:åring steg i land i Newcastle med mina MC kompisar för att göra Scottland.
Kvällen fullbordades efter tältuppsättning vid en Pub norr om Newcastle, med livets första lagliga alkoholbeställning.
På bordet landade:
Och jag lättade från marken. Nu var jag vuxen.
LikeLike
Vackert – hur många livsavgörande ögonblick upplever en vuxen människa?
LikeLike
Det är väl mitt finska blod som gör att jag håller Koskenkorva och ett rejält slagsmål högre än mesmusik och uttråkade tjejer vid Stureplan.
LikeLike
Sånt blod skulle man haft!
LikeLike