Jag orkar inte hetsa upp mig.
Gudrun Schyman är påfallande förutsägbar.
Männen är även överrepresenterade bland offren.
Jag orkar inte hetsa upp mig.
Gudrun Schyman är påfallande förutsägbar.
Männen är även överrepresenterade bland offren.
“Världen skulle vara en fruktansvärd plats om alla människor vore nobelpristagare” sade en klok docent en gång. Och nej, han tänkte inte på att en och annan tung forskare eller diktare kan ha märkliga politiska idéer som vi inte glllar, utan på den tävlingsinstinkt och ibland brutalitet som ofta finns hos nobelpristagare och banbrytande personer. Einstein, Picasso eller Sigrid Undset var ingalunda alltid mysiga eller trevliga att umgås med, men de förändrade faktiskt världen. Till det bättre.
Lars Vilks är visserligen inte Picasso, men det fungerar nog inte riktigt att man ska behöva vara tempererad och finputsad för att ha en säkrad rätt att yttra sig.
LikeLike
Jag är ju fostrad i en ganska extrem trevlighetskultur och är väldigt mottaglig för det här med mysighet (autocorrect föreslår “myndighet”).
Kanske är just därför som jag blir så betryckt av Heberleins undanglidande text.
LikeLike
Men var har du tummen uppåt då?! Just nu saknade jag den.
LikeLike
Jag är ju så dålig på smileys och tummar. En annan dag.
LikeLike
Slutklämmen är mer än underlig:
“Efter mitt lilla framträdande i söndagens SVT Agenda tog synpunkterna på mitt hår, mitt smink och mitt utseende i största allmänhet aldrig slut.
Är det rimligt att vuxna människor ägnar sig åt sådant skit, ärligt talat? I akt och mening att försvara yttrandefriheten?
Har ni inget bättre att komma med än att skrika att debattören är ful så tycker jag att vi inför diktatur omedelbart med mig som enväldig härskare.”
Den stora delen av reaktionerna handlar om att Heberlein vacklar i frågan om yttrandefriheten. Nu vill hon gärna det till en fråga om – wait for it – henne själv.
Jag tror Heberlein överskattar allmänhetens intresse för hennes utseende.
LikeLike
http://www.dn.se/kultur-noje/kronikor/johan-croneman-det-svaga-stodet-for-lars-vilks-beror-delvis-pa-ett-aggressivt-kultursverige/
Se där – inte ett ord om Heberleins frisyr!
LikeLike
Schyman har extremt rätt på ytan.
Det är extremt viktigt att utforma samhället och skolan på ett sådant sätt att män kan få selektera med fredliga metoder. Tex få starta och bygga lönsamma företag som anställer folk som inte själva kan starta företag och att detta kan ske utan att män bli benämnda som patrialkalt överordnade och får fungera som levande bevis för könsmaktsordningen.
Men så långt tänkte hon inte.
Hon får faktiskt ta och bestämma sig. Om män inte ens får selektera med fredliga metoder va fan skall dom då hitta på som duger åt de riktigt sura tanterna.
LikeLike
Jag tror talar om dubbelbestraffning? Ett användbart begrepp – aningen vagt.
LikeLike
Dessutom så verkar Gudrun älska att slå in redan öppna dörrar. Man måste vara instängd i en liten låda om man än inte fattat att män genom årtusenden “älskat” att kriga och att det sk folkhemsbygget hade syftet att få män att syssla med annat och samtidigt erbjuda kvinnligheten en aning lugnare och tryggare omständigheter.
http://www.bokus.com/bok/9789113016306/vete-vapen-och-virus-en-kort-sammanfattning-av-mansklighetens-historia-under-de-senaste-13000-aren/
LikeLike
Folk verkar ju gilla det hon gör. Av oklara anledningar.
LikeLike
Folk (dom som gillar Gudrun) tycker att det är roligare att lyssna på henne än att läsa den bok jag länkat.
Sånt tycker jag är jättejobbigt. Dvs att folk gillar predikanter av alla möjliga sorter medans personer som försöker beskriva alltings komplexitet anses jättetråkiga. Först nu i äldre ålder har jag insett att jag inte kan göra något åt denna trista mänskliga egenskap.
LikeLike