Att rita tillsammans under inflytande av musik

Tysta studenter ritar med pastellkritor till musik. En del är försiktiga och håller sig inom sin tårtbit. Andra utforskar gränserna för kollektivt skapande.

This slideshow requires JavaScript.

Jag arbetar hårt för att leva upp till ryktet som flumpedagog

12 thoughts on “Att rita tillsammans under inflytande av musik

  1. Hmmm, förskolläraren i mitt arbetslag gick kurs i “skrivdans” en gång – skulle utveckla verksamheten i förskoleklass. Osäker på utfallet…

    Like

    • Det transdisciplinära posthumanistiska icke kognitiva dubbelrhizomatiska konglomeratet formerar sig och planerar att ta över världen (kanske inte just denna veckan men inom en mycket snar framtid.

      Jag tycker att man ska dansa för dansens egen skull – de där försöken att legitimera musik och dans genom att påtala dess nyttighet är ofta fåfängt.

      Matematiken är en stödvetenskap till musiken.

      Like

  2. Tycker det är spännande att tänka arbetslag och samarbete när jag läser bilderna du publicerat ovan. Hur kan samarbete ske mellan människor som så hårt bevakar sina egna gränser? Hur kan samarbete ske mellan människor som trampar varandra över gränserna som en del av dessa? Nå – både det instängda och det utsvävande har sina problem och dem borde dessa samtala kunna skapa möjlighet till, oavsett musiken.

    Like

    • Det blir ju mycket enklare att rita på ett eget papper och jag anar att många studenter hatar de här påtvingade grupprocesserna som vi älskar att beströ deras väg genom lärarutbildningen med.

      Men yrkesutövningen handlar i väldigt hög grad om att ta tillvara de möjligheter som ges inom mycket bestämda ramar – typ en rockring.

      Like

  3. Fortsätt beströ dem med upplevelser om hur de fungerar tillsammans och ensamma du. För varje yrkesdag har en eller flera begränsningar att ta hänsyn till och varje människas egna begränsningar gör att medmänniskorna behövs. Hur skulle jag klara av allt utan de som finns i min omgivning?

    Like

  4. Ja, det händer understundom. I dag läser jag inlämningsuppgifter hela dagen och vilade mig lite med att besvara dig. Kanske påverkas jag av det jag läser. Annars tyckte jag att uppgiften gav ett intryck av att kunna visa i bild hur studenternas olika personligheter visade sig i bilderna.

    Like

Leave a comment