En dag av gemensam reflektion

Det är mina förväntningar inför en heldag med kollegorna på min arbetsplats. Samtidigt hoppas jag att vi hinner fundera över hur demokratin fungerar inom högskolan.

20140129-081949.jpg

5 thoughts on “En dag av gemensam reflektion

    • Tack Plura – i slutklämmen skriver du att “alla verksamheter mår bra av att var mål- eller resultatstyrda”.

      Men det är väl två olika idéer? För vi kan väl inte köra båda systemen samtidigt.

      När du skriver om felfria produkter och mätbara resultat tror jag du förenklar högre utbildning och akademins olika uppgifter i samhället.

      Like

    • Mats de båda går att kombinera. Problemet är att man inte sätter ihop mål och resultat. Resultatet ska alltid jämföras mot målet. Annars skit happens.

      Nej Mats, jag förenklar inte. Har själv undervisat på akademisk nivå. Det finns två speglar. Den ena lik vilken undervisning som helst. Undervisningen kan alltid mätas mot de mål man vill uppnå även på högre utbildning.

      Sedan kan man alltid diskutera forskningens roll och uppgift i samhället. Vill inte förringa komplexiteten i hur man validerar nyttan med forskningen. Här har du spänningsfältet mellan empiri och grundforskning.

      Like

Leave a comment