18 thoughts on “Teveprogrammet

  1. Vad var det nu Ulf Brunnberg pratade om i Sommar.

    http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=3718&artikel=4651080

    När såg du senast ett TV program för teknikmän.
    Tex hur man servar och byter kolvringar på sin endurohoj eller hur man bygger ett vindkraftverk för sommarstugan, solvärmeanläggning till villan, vad hydraulik kan användas till för att förenkla tillvaron osv osv osv…… i all oändlighet eller vad är nu ett script för något.

    Like

    • Mitt lilla dilemma är att jag inte är säker på min egen reaktion – varför skulle det vara konstigt att fem program handlar om kvinnor? Antagligen är jag märkt av att befinna mig i envärld där allting handlar om strukturer och rättvisa.

      Like

      • Din reaktion beror naturligtvis delvis att du som jag är inövad att reflektera kring detta. Massor av män skulle aldrig ha lagt märke till det. De hade bara bläddrat förbi,
        Ungefär som de alltid har gjort när de kommit till tjejsidor.

        Det som intresserar mig är att “genusdiskursens företrädare” kan vara så blinda över det faktum att TV mer och mer riktas till kvinnor om vi nu räknar bort sporten.

        Public Service kanalerna har som jag ovan nämnde fullständigt skippat manlighet kopplat till teknik och många mäns intresse i det jag brukar benämna “funktionella strukturer”.
        Man pratar om intersektionalitet. Det är ingen som brukar detta ordet som ser dimensionen utmobbade teknikmän från TV mediet. Men faktum är att jag känner mig intersektionaliserad till att hamna nere bland de kastlösa.

        Like

        • Det känns nästan tvingande. Du behöver inte hålla med.
          Men faktum är att man hittar detta fenomen överallt. Dvs att vi väldigt gärna delar in oss efter kön.

          Det finns en del könsneutrala publikationer men räknar på helheten så är flertalet könsuppdelade.

          Är det något vi skall bekämpa eller förlika oss med.

          Väljer man att bekämpa så bör man vara konsekvent..

          Like

        • Konsekvens är inte min bästa gren. Jag försöker vara roat överseende i förhållande till mina kluvna reaktioner. Å ena sidan gillar jag de här banala och lite hurtiga “kvinnor kan”-kampanjerna. Å andra sidan vill jag veta om Redigerarens verkligen tyckte att de här fem programmen var de mest intressanta?

          Like

        • Jag tror att just detta var en tillfällighet. Inte i stunden medvetet. Men samtidigt ingår det i en långsiktig trend. Fler och fler TV program riktas till kvinnor i gruppen “livsstil” / serier / livsöden/ bröllop / barnafödande / styling / mode / hund / mm och då skapas detta utfall som en statistisk konsekvens-

          Inte en kolvring så långt Hubble kan se.

          Något som dock sker medvetet är alla sk kvoterade fotografier i dagstidningar. I den arabiska krisen visade DN fler agiterande kvinnor än män på bild fastän 95 % av demonstranterna / aktivisterna på torg och gator var män.

          I går när de visade att det snart var dags för byte till sommardäck så hade de naturligtvis en kvinna med fälgkorset i hand.

          Sandvik Steel hade i förra veckan en jobbannons där de sökte en rörmokare. På bild en ung kvinna i kort kort klänning med en skateboard i famnen.

          Sånt är medvetet.

          Och i längden rent utav löjligt.

          Like

  2. Du hade ju en bild från TV för en tid sedan med fyra kvinnor och en man. Ingen sa då att det var en kvinnodominans. Feminister blir aldrig nöjda.

    Like

Leave a comment