“sårbarhet är inte svaghet”

Det händer saker. Pär Ström tar time out och Pelle Billing är inte lika lätt att demonisera.

https://twitter.com/pellebilling/status/181703677797597184

Jag gillar rörliga positioner. Livet blir mer spännande så.

Ann Heberlein tycks vilja ta Svelands tes några steg till.

Pär Ström, Pelle Billing, Marcus Birro och Karl­ Ove Knausgård får i vanlig ordning företräda kvinnohatarna. Att Ström och Billing ger uttryck för både rädsla och förakt för kvinnor framgår med all tydlighet, men Knausgård? Mer än en gång har jag undrat om alla de debattörer som pekar ut Karl Ove som en kvinnohatande, rasistisk mansgris egentligen har läst honom.

“Let’s round up the usual suspects…”

5 thoughts on ““sårbarhet är inte svaghet”

  1. Ja, och som Ninnitokan skrev; vad säger det om oss KVINNOR som hänger till i Billings forum? Som dessutom typ ingen vill erkänna existerar där.

    Like

  2. Eftersom hon undrar om kritikerna läst Knausgård, undrar jag om hon läst Billing. Om det är rädsla och kvinnoförakt att plädera för alla människors lika värde, att det finns mansfrågor i jämställdheten och att det även finns biologiska faktorer till våra beteenden, är vi många som “visar rädsla och förakt mot kvinnor”.
    Billing är en av de mest diplomatiska debattörerna i denna soppa.

    I am Spartacus!

    Like

Leave a comment