Dagens historiematerialistiska betraktelse

Radioprogrammet Stil är alltid spännande. Jag har aldrig tidigare funderat över sambandet mellan flygvärdinnor och dansband.

Länk

På 70-talet hatade jag dansband. De stod för allt jag tyckte illa om. Musiken var förfärlig. Texterna var bedräglig verklighetsflykt och – värst av allt – kläderna var höjden av smaklöshet med grälla färger och osannolika kragar.

20111203-100129.jpg

På den goda sidan fanns proggen där musikerna var naturliga och sjöng om angelägna ämnen.

När jag lyssnar på intervjun med dansbandsmusikern från Garvis inser jag att det inte var ideologin som styrde utan ekonomin. Skatteverkets stränga regler för vilka kläder som var möjliga att dra av styrde klädvalen. Det gällde att ha kläder som absolut inte var möjliga att använda i vardagliga sammanhang – clownkläder och maskeradkläder var säkra kort.

Missa inte bildspelet på Stils hemsida.

Men flygvärdinnorna verkade ha kul.

20111203-100048.jpg

Leave a comment