Sluta raka benen!

En av mina favoritjournalister skriver idag i Sydsvenskan om Gillettes informationkampanj på nätet.

För mindre än en vecka sedan skapade Eva Espinoza i Malmö Facebook-gruppen ”Gillette – ta fram monstret i dig” som en reaktion på rakbladstillverkarens påstående att det kan vara dags för tioåriga flickor att börja raka sig. Gruppen fick snabbt många anhängare, nu är de 158 medlemmar.

På Gillette Venus hemsida finns en hörna för mammor och deras döttrar med företagets egna frågor och svar om rakning. Där kan man bland annat läsa:

”Pratar hon om att hon vill raka sig? Verkar hon vara generad över håret på sina ben? Rakar hennes vänner sig? Och förstås, hanterar du samtalet på ett stödjande och positivt sätt gör du det lättare för din dotter att börja raka sig.”

Som svar på det som Gillette kallar myten ”Det finns en rätt ålder när man ska börja raka sig.” Svaret är:

”Nej, det gör det inte. Vissa tjejer börjar vid 10 års ålder, andra vid 12 och några vid 16 – andra gör det aldrig.”

Jag är ett barn av vänsterrörelsen och på 70-talet rakade inte mina kvinnliga kamrater benen. Därför är jag nog ganska moralistisk i frågan och förstår inte hur samma kvinnor som idag förfasar sig över pojkarnas könsstereotypa lekar samtidigt vill förmedla ett så ytligt skönhetsideal till sina döttrar.

Min lille vän tycker som jag!

Min lille vän tycker som jag!

2 thoughts on “Sluta raka benen!

Leave a comment