Helgen dominerades av den här sången:
Om du är så nätt och spröd
som en alltför tidig lärka
Ibland behöver jag hjälp att komma ihåg. Det blir alltid bättre. Och Östen Warnebring är fortfarande en underskattad artist.
Helgen dominerades av den här sången:
Om du är så nätt och spröd
som en alltför tidig lärka
Ibland behöver jag hjälp att komma ihåg. Det blir alltid bättre. Och Östen Warnebring är fortfarande en underskattad artist.
Japp, underskattad. Tillsammans med denne man – åtminstone i Sverige. I Wikipedia har det bara åstadkommits en stubbe (hmmmm… hur var det nu med tempus)
http://sv.wikipedia.org/wiki/Gilbert_B%C3%A9caud
LikeLike
Tack! Fin kille det med!
LikeLike
Kan bara instämma!
Hade vi haft en riktig melodiradio i det här landet, i stället för det tyckmyckentrutade privatradioskvalet som väller ut i etern nuförtiden – är jag säker på att fler fått njuta av Östen Warnebrings musik .
Östen med Rösten var kanon på 60- och 70-talen.
I mitt tycke är han det fortfarande!
LikeLike
Och hur bra är den här?
LikeLike
Unbeatable!
LikeLike
Blommar rosorna där nere redan?
Annars slår jag ett slag för Gunnar Viklund.
LikeLike
Nej det är gamla bilder och en del av de här rosorna har farit illa under vintern. Vi borde ha skyddat dem bättre.
Gunnar Viklund är en stabil sångare – Östen var något mycket mer. En äkta artist!
Arne Quick är nog mest för de verkligt specialintresserade. Jag undrar om mina studenter har hört den här sången:
Den borde vara användbar som stilövning. Vad får vi för information om berättaren? Analysera ur genusperspektiv?
LikeLike
…eller Arne Quick…om vi pratar om rosor.
LikeLike
Vilken himla bra uppgift!! Vet studenterna inte vem det är så är det dags att få reda på det, tycker jag. Ska själv ha en kurs på LTU till hösten som heter Genus, medier och litteratur. Där skulle den passa bra.
Får väl börja själv med en egen analys innan det är dags. Ska bara skaffa lite ork.
LikeLike
Kan nogon seja vem som komponerat musiken till “Glom ej bort det finns rosor”.
LikeLike
Gilbert Becaud
LikeLike