DEJA kommer ut – välkomna in i spelet!

Genusvetenskapen lever ett ganska skyddat liv inom akademins murar. De har erövrat tolkningsföreträdet och ligger nära makten och därmed de 1,4 miljarder jämställdhetskronorna. Därför har de antagligen inte mycket att vinna på att delta i debatten.

Samtidigt rasar antifeministiser i kommentarsfälten och deras ilska skrämmer mig. När jag kritiserade DEJA:s betänkande på Newsmill anade jag att det var ett minerat fält och försökte hitta ett neutralt och vänligt tonfall. Det gick ganska bra och jag misstänker att en del debattörer hade svårt att placera mig i ett fack.

Min första text om DEJA:s betänkande och reflektion efter TCO-debatten.

Nu har Torbjörn Messing tagit upp den kastade handsken och detta är inte platsen att recensera hans text.

Skolan behöver fler genusmän, inte cowboys

Jag vet nog inte riktigt vad en genusman är.

Mats till höger - Bagarmossen 1959

Mats till höger - Bagarmossen 1959


4 thoughts on “DEJA kommer ut – välkomna in i spelet!

  1. Pingback: Killen i åttonde klass « GenusLeaks

  2. Pingback: Svar till Torbjörn Messing och DEJA angående pojkar i skolan « Aktivarum

  3. Feminism användes förr för att kvinnor skulle få jämställda villkor.

    Nuförtiden handlar det om att staten vill forma medborgare enligt en särskild ideologi, att karriärister ska skaffa sig jobb inom statlig sektor och att skaffa privilegier för (vissa) kvinnor. Inte särskilt trevligt.

    Like

  4. Feminism är en av två saker idag. Inte en av en saker. Framför allt många äldre män som var med på den guldåldern har svårt att förstå de förändringar som skett. Dessa förändringar är uppmärksammade i såväl internationella som akademiska sammanhang.

    Jag har flera källor på detta. En av de tyngsta är en internationellt meriterad Professor i psykologi som själv var med på den tiden feminismen stod för ökad frihet och samarbete.

    Like

Leave a comment