13 thoughts on “Dagens bildgåta

  1. Kan det vara de trappor du springer i dagligen Mats?

    Skulle man var mer futuristisk kunde man tänka sig nya tidens solceller som fångar solstrålarna i ett hus i Malmö där flitens lampa lyser. Och energin just används till att driva dessa lampor.

    Like

    • Mats
      Vad är det för material i trapplöp och vilplan. Blir man lurad av fotografiet ?
      Man får för sig att det blänker och att det dessutom är genomskinligt.
      Är detta bara en illusion eller ser man rätt.

      Like

      • Allt är betong och någon form av armerat glas som avgränsning under träräckena. Jag tror att det är det blåa kvällsljuset som skapar en form av overklighet tillsammans med glödlampsskenet.

        Like

  2. Det är ju trappan i orkanen. Tagen från biblioteket bredvid där man kan låna böcker själv. Längst ner är tidnings-stället för MAHskara (bland annat). Men det tog ett tag innan jag kände igen det! Vinkeln gör det hela väldigt lurigt. Tänkte först det var något slags konstverk (vilket det såklart skulle kunna vara, bara någon bestämde sig för det och sa det).

    Like

Leave a comment