Antikvariat Kalebass

Jag brukar titta i mitt postfack på jobbet med största motvilja. Oftast är det besvärliga ärenden som ska hanteras skyndsamt. Idag fick jag äntligen belöning för min plikttrogenhet.

I facket låg en bok från förlaget Bakhåll. Antikvariat Kalebass av Peter Glas ser jag fram emot att läsa och vill gärna träffa författaren som jag inte sett på många år.

Peter Glas: Antikvariat Kalebass. En roman om ett antikvariat i Lund som på alla vis förkroppsligar själva idén antikvariat. Precis så här ska ett antikvariat vara. Det känns redan när man stiger in genom den skrangliga snälla trädörren med vanligt fönsterglas och enkla trälister och hör plinget från bjällran som hänger ner över dörrkarmen och märker att man omsluts av den där speciella torrvarma antikvariatsluften med lätt doft av skinnband, cigarettrök och gammalt kvalitetspapper.

Leave a comment