Det har gått en vecka sedan Högskoleverkets granskning publicerades och en del av känslorna har lagt sig. Ledningen reagerade snabbt och klokt (Marias blogg) och budskapet var enkelt uttryckt:
– Sitt i båten – det här reder vi ut!
I första hand måste studenterna lugnas, i andra hand ska HSV förstå att vi tar kritiken på allvar, i tredje hand gäller det att förstå vad som är allvar och vad som är politisk retorik i kritiken.
Olle Holmberg betonar den senare aspekten och jag tror att vi är många som är förundrade över hur nyckeltalet “30% disputerade lärare i första terminen” har blivit avgörande för hur ett lärosätes kvalitet ska bedömas. Det vetenskapliga underlaget för detta kriterium är ganska svagt, men det är antagligen oklokt att gå till motangrepp just nu.
Det är också möjligt att välja självkritik som väg och sådana röster saknas inte.

Usch – det är som om vi ständigt ska ta oss upp från minusläget… och vi aldrig hamnar på någon plussidan… det är ett märkligt sätt att ta tempen på skolsverige. Vad är positivt? Jag sliter av mig tagelskjortan… Heja på deja Mats, ge inte upp! Anne-Marie
LikeLike