Katarina Barrling säger det med styrka och precision.
Jag har vant mig och slutat reagera. Den som försöker försvara män måste ha en kamikazepersonlighet.
Man bör vara petnoga i frågor om skuld – @Barrling om kollektivt ansvarskrävande i en liberal kultur https://t.co/M41tcDY6Vp via @SvDledare
— SvDledare (@SvDledare) October 29, 2017
Katarina Barrling säger det med styrka och precision.
Jag har vant mig och slutat reagera. Den som försöker försvara män måste ha en kamikazepersonlighet.
LARZ GUSTAFSSON om Hötorgskonst och banal na… | |
LARZ GUSTAFSSON om Hötorgskonst och banal na… | |
Mats om Hångelmanifestation – By… | |
Lennart Palm om Hångelmanifestation – By… | |
Mattias Besell om Sanningens minut | |
Otto von Plös om Vad var det som hände? | |
Anonym om Att hämta kraft i det pri… | |
Anders Björklund om ”Skamvrån gjorde oss til… | |
Ola Andersson om ”Banta med Demis Ro… | |
Magnus om Berlin 2019 – 2 | |
Mats om En dag på Caroli city –… | |
Martin om En dag på Caroli city –… | |
Anonym om Jag är väldigt förtjust i… | |
Mats om Jag är väldigt förtjust i… | |
Sirkka Ivakko om Jag är väldigt förtjust i… |
Bra artikel, men svensk gammelmedia verkar inte längre klara av att ge utrymme (och ordentligt vindfång) åt debatter som a) har mer än en parameter av vikt och b) inte i första hand är till för att peka ut syndabockar.
Debatter av typen talibanmän, Kulturmannen, Zara Larsson vs männen, Tintin som rasist osv är perfekta för denna polariserade, dramaturgifixerade mediemiljö. Sedan åker man till Danmark, England eller Tyskland (eller ser tv därifrån) och möter ett helt annat slags medielandskap. Och man undrar: varför kan det inte vara så här hemma i Sverige längre?
GillaGilla
Det finns undantag. Du har väl inte missat.
http://sverigesradio.se/sida/avsnitt/927780?programid=3381
GillaGillad av 1 person
alla tre delarna är värda en lyssning. tredje delen är kanske häftigast
GillaGilla
Tack för tipset!
Det verkar fullständigt livsfarligt….
GillaGilla
The million dollar question….
GillaGilla
Ännu en humorfri kulturhöjdare som ser sexistiska bergatroll i varenda buske. Man kan tycka att Maria Schottenius lägger aningen för stor vikt vid ett gammalt allsångshäfte (observera hur hon smyger in att det är hennes pappas gamla häfte och därmed troligen minst 40 år gammalt, men sedan gormar på som om det var helt samtida).
https://www.dn.se/kultur-noje/maria-schottenius-karlar-ar-gubbsjuka-troll-i-den-svenska-allsangens-gamla-godingar/
GillaGilla
Gåtfullt hur man samtidigt kan missa den extrema pornofieringen som odlas av unga kvinnliga musikartister.
GillaGilla
Den som ifrågasätter ilskan är per definition ond.
GillaGilla
Det var bara en tidsfråga: med hänvisning till #metoo och den massiva bevakningen av berättelser om trakasserier i media kräver en kulturskribent i SvD upprättelse för Eva Lundgren. #Metoo visar att Lundgren hade rätt i sin svepande beskrivning (och de tolkningar hon gjorde) av våldet mot kvinnor. Frågor på det?
*stön*
https://www.svd.se/hennes-forskning-hanades–metoo-kan-ge-upprattelse
Och det här är en vinkel som garanterat kommer att plockas upp av en del kända namn.
GillaGilla
Jag vet inte om det går att ställa sig utanför detta? Men det är väldigt lockande att försöka.
https://www.svd.se/ondskan-ar-en-man
GillaGilla