Ibland skriver den här bloggen sig själv

Av en slump publiceras Peter Gärdenfors inlägg om motivationens betydelse i skolan:
Länk
Samma dag som Björklunds förslag om betyg i fjärde klass:
Länk

8 svar till “Ibland skriver den här bloggen sig själv”

  1. andersbwestin säger:

    Någon kanske skulle fundera en kvart varför skolan inte klarar av att skapa motivation a la Gärdenfors och istället tvingas morötter
    a la Björklund.
    Själv började jag deprimerat begripa orsakssambanden tidigt 80-tal.

    • Mats säger:

      Vad hände då?

      Som småbarnsförälder hade jag ett ganska begränsat perspektiv!

      • andersbwestin säger:

        Min mamma var skolfröken så hon präglat mig på skolfrågor.

        Men kortfattat så inleddes mina insikter av skolans förakt för ”teknikpojkar”.
        Efter detta förstod jag att även andra arketyper upplev sig mobbade av skolan. Tex ”kulturfolket” och ”idrottsfolket”. Sedan har man ju sedan barnsben matats med att alla flickor blir mobbade av skolan.

        Om snart alla känner sig mobbade av ett skolsystem vad har man då att göra. Naturligtvis att skapa individuella val som kan bära upp lusten att söka kunskap.

        Som jag tidigare påpekat är jag förespråkare för en statlig skola men då en statlig skola som medger val (linjer) för att maximera lusten att lära.

        Ett praktiskt exempel:

        Om man i själen är en äkta teknikpojke så vill man naturligtvis inte få livslusten förstörd av genustanter som försöker bygga destruktiva bon inne i lustcentrat.
        Det är när sådant blir frekvent återkommande som välståndskulturer faller samman.

      • Mats säger:

        Aha – att lösas skolans kris genom individualisering låter möjligt att förstå som ett tidens mönster. Ungefär samma ”satsa på dig själv”-retorik som arbetsgivare försökte prångla ut samtidigt!

        • andersbwestin säger:

          Nejdu!
          Där försöker du svärta ned en god tanke med ”egoiststämpeln”.
          Det är fullt möjligt att sprida en god och humanistisk livssyn och en solidarisk idé samtidigt som man ger människor möjlighet att uppleva bekräftelse via det som är drivande i varje individ. (dvs insikten om varje människas unicitet samtidigt som alla får lära oss vad ordet samhälle betyder)

          På Chalmers fick vi (delvis) lära oss att vi ”samhällshjältar”. Att vi var till för folket. (för att vara ärlig fanns det en del institutionsfolk som bara brydde sig om deras egen status och att man skulle bli en lydig publiceringsslav under deras flagg)

  2. Motivation « Jans Syrliga KaramelLer säger:

    [...] motivation” och Tysta tankar kopplar det direkt till att det är fel med tidigare betyg i Ibland skriver den här bloggen sig själv. Peter Gärdenfors [...]

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s


Följ

Få meddelanden om nya inlägg via e-post.

Join 82 other followers