Mer Finland

Det där landet lämnar oss ingen ro.

20121021-224854.jpg

Någon som minns den här sången?

6 svar till “Mer Finland”

  1. Helena von Schantz säger:

    Där hade du en rubrik som fångade mig, Mats. :) Men intressantast för mig var avsändaren. ”Tänk om” uppfattar jag nämligen som ett rätt medelstyrande koncept. Nästan frälsningsläreaktigt. Undrar hur den affärsidén skulle tas emot i Finland.

    • Mats säger:

      jag gillar ju Tänk oms försök att sälja ett helhetskoncept. Även om tangerar frälsningsläran tycker jag det är mer problematiskt med dem som öser ut datorer och sedan tror att det händer dramatiska saker av sig själv.

      SAMR-modellen är en ganska bra ingång till diskussion om vad kunskap är och jag har mött skolor som faktiskt har lyckats förena det med att arbeta fram bedömningsmatriser utifrån lgr11.

      Men jag är ganska lätt att imponera på!

  2. janlenander säger:

    Det som inte lämnar mig någon ro är den mängd information som pekar på att svensk skola varit på fel väg länge och att det inte finns vare sig vilja till uppföljning av det viktigaste eller åtgärdande av problem. Då inger Finland mycket av hopp. Mer lärarautonomi, lönetrappa istället för subjektivt trams, ordentlig uppföljning av det viktigaste och inte mer än det. Tänk att så enkla medel gör så stor skillnad och kostar så lite.

    • Mats säger:

      Vad som är hemligheten råder antagligen delade meningar om – på samma sätt som många varnar för att försöka importera framgångsrecept.

      Men det är klart att en del av den svenska självbelåtenheten har varit kontraproduktiv.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s


Följ

Få meddelanden om nya inlägg via e-post.

Join 81 other followers