Lambertz i Studio 1

Det här verkar spännande:

20120820-173315.jpg

20120820-173359.jpg

5 svar till “Lambertz i Studio 1”

  1. frekar09 säger:

    Mats,

    Jag håller med den på Twitter som skrev att det känns som att det vi har kunnat lyssna på i Studio ett idag är radiohistoria. Jag kan inte påminna mig att det i modern tid har inträffat att vi har en situation där ett Justitieråd i Högsta domstolen i media på det här sättet på fullaste allvar sitter och häver ur sig det ena sakfelet efter det andra och det är ändå inte det mest allvarliga.

    Vi har ett Justitieråd i HD som anser att en individ som blivit frikänd efter resning inte är en oskyldig individ och dessutom har Lambertz på oerhört lösa grunder anklagat ett antal hovrättsråd för att inte sköta sitt jobb. Till detta kan då läggas att det är Kwast och Seppo Pentinen som är källorna till artikeln. Den förstnämnda har sannolikt begått flera grova tjänstefel och den andra har uppenbarligen begått mened. Man undrar var detta ska sluta och det är på allvar på väg att sätta vårt rättsväsende i gungning. /Fredrik

  2. Helena von Schantz säger:

    Ja, giv mig styrka. När man vistas där uppe på de olympiska höjderna glömmer man tydligen ibland hur långt det är till marken.

    • Mats säger:

      Nu har jag sett Aktuellt också. Extremt obehagligt leende och skrattande person.

      Och i morgon kommer Borgström till radio P1 kl 15. Den halaste av dem alla.

  3. Fredrik (frekar06) (@valaret2010) säger:

    Oh, va bra att du påminde mig om den sändningen. Tack, den ska jag definitivt lyssna på. :)

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s


Följ

Få meddelanden om nya inlägg via e-post.

Join 81 other followers