Min lille vän är inte högfärdig. Han tycker om alla sorters öl. Ibland möter han finsmakare som vill samtala om vörtstyrka och beska, sötma och bitterhet, ale och lager – då blir vännen blyg och vill hellre njuta ostörd. Samtidigt är han naturligtvis medveten om att det går att använda öl som en del av sitt personliga identitetsbygge och vill ogärna bli avslöjad som okunnig i den stora världen.
Nu är det så att vännen i sin ungdomen har flörtat både med punk, rebellskap och postmodernitet. En omtänksam bekant köper en flaska Punk IPA från Brewdogs.com och plötsligt framstår denna krampaktiga nonkonformism i ett obehagligt kommersiellt ljus. Var allt bara floskler och yta?
Sällan har så mycket skitsnack fått plats på en flaska. Läs och rys.
Just när du inte trodde att det kunde bli mer tillgjort…
Är det någon mer än jag som blir sugen Åbro folköl?



juni 16, 2010 kl. 8:16 f m |
Hehe…vad fånigt. Punk IPA:n är hursomhelst en mycket god öl. Kanske rentav den godaste Pale alen i sortimentet för tillfället.
juni 16, 2010 kl. 10:49 f m |
Håller med! Den är ungefär tusen gånger bättre än etiketten!
juni 16, 2010 kl. 2:06 e m |
*skrattar högt* vilken underbart ironisk etikett, hur rolig som helst ju!
juni 16, 2010 kl. 2:48 e m |
Jag är glad att du ser det så! Ironi kanske är lösningen på allt?
juni 16, 2010 kl. 3:06 e m |
Ah, subtil ironi, så vacker när den görs med elegans!
juni 16, 2010 kl. 9:43 e m |
Vaddå rebellisk öl.
Då är Gotlands Bryggeri betydligt bättre!!!!
Sleepy Bulldog Summer Pale Ale.
Tackar vet jag med en god eftersmak av hummle.
Åbro????? Smålänskt tallskogs smak eller……
juni 17, 2010 kl. 1:02 e m |
[...] skaöl? Nu har jag gjort slut med punkölen och behöver hitta ett mer trovärdigt alternativ. (Länk) Märks det att jag har gått över till webbläsaren Chrome och hittat [...]